Szkolenie jest skoncentrowane na dwóch głównych obszarach: wypaleniu zawodowym, cichym odejściu (Quiet quitting) oraz praktycznym warsztacie z Job Craftingu. Wypalenie zawodowe to zjawisko narastającego wyczerpania psychicznego, które może prowadzić do utraty motywacji i satysfakcji z pracy. Quiet quitting to nowy trend, w którym pracownicy stopniowo rezygnują ze swoich obowiązków i zaangażowania w firmę bez głośnego wyrażania swoich intencji. Natomiast Job Crafting to proces aktywnego kształtowania własnych zadań i obowiązków w pracy w celu zwiększenia satysfakcji zawodowej i efektywności.
DLACZEGO WARTO UCZESTNICZYĆ W SZKOLENIA :
Uczestnicy szkolenia pozyskają wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoznania, zapobiegania oraz radzenia sobie z wypaleniem zawodowym, co przyczynia się do poprawy jakości życia zawodowego i osobistego. Zrozumienie nowego trendu Quiet quitting oraz skuteczne strategie zarządzania nim pozwoli uczestnikom na lepsze zrozumienie zachowań pracowników i minimalizację negatywnych skutków dla organizacji. Uczestnicy odbędą również praktyczny warsztat z Job Craftingu, który pomoże uczestnikom aktywnie kształtować swoje stanowisko pracy, zwiększyć zaangażowanie oraz efektywność zawodową.
DO KOGO JEST SKIEROWANE SZKOLENIE (GRUPA DOCELOWA):
Szkolenie jest adresowane do wszystkich profesjonalistów, menedżerów, liderów zespołów oraz pracowników zainteresowanych zapobieganiem wypaleniu zawodowemu, zarządzaniem Quiet quitting oraz doskonaleniem swoich umiejętności Job Craftingu. W szczególności skierowane jest do osób pracujących w środowiskach obciążonych stresem i presją zawodową, takich jak kadra zarządzająca, HR, zespoły projektowe, handlowcy oraz specjaliści działów obsługi klienta.
Godziny zajęć / czas trwania: 5h, 9.00 - 14.00.
PROGRAM SZKOLENIA:
- Wypalenie zawodowe i Quiet quitting w organizacji
- Czym jest wypalenie zawodowe
- jak rozpoznać u siebie objawy
- skąd się bierze wypalenie zawodowe - czynniki mogące przyczynić się do powstania wypalenia zawodowego tj np.: niskie zarobki, brak motywacji, emocje w pracy, brak efektów, poczucie odpowiedzialności
- czy jestem podatny na wypalenie i czy ono mi grozi - predyspozycje
- kryzysy w miejscu pracy następstwem długotrwałego stresu
- jakie są sposoby zapobiegania wypaleniu - zarządzanie swoim czasem ( wyznaczanie celów, priorytetów), zarządzanie swoją energią (sposoby na regenerację), zarządzanie swoimi emocjami (jak reagować na trudne sytuacje), zarządzanie swoim ciałem (sen, ruch, odpowiednie posiłki).
3. Quiet quitting w organizacji.
- Quiet quitting - co to jest?
- przyczyny nowego trendu na rynku pracy
- Quiet quitting - cicha rezygnacja - jak wpływa na pracodawców
4. Stres
- stres –jak sobie z nim radzić i czy może być czynnikiem motywującym
- czym jest stres i po co nam jest potrzebny i jak go wykorzystać w pozytywny sposób- eustres
- rodzaje stresorów
- praca ze stresem
- kontrolowanie emocje
5. Sposoby zapobiegania wypaleniu zawodowemu – na poziomie organizacyjnym
- rola lidera w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu pracowników:
reguła wzajemności i zaangażowania, analiza zasobów i mocnych stron zespołu, twórcze wykorzystywanie błędów, jasny podział i zakres obowiązków, informacje zwrotne o pracy, pochwały i konstruktywna krytyka, stymulowanie pracowników do współpracy
- zarządzanie poprzez wartości.
- Wellbeing w organizacji = dobrostan pracownika.
6. Motywacja do pracy - jak to działa –skąd ja brać i jak motywować innych
- czym jest motywacja
- rola motywacji w świecie pracowniczym
- skuteczne techniki motywacyjne
7. Wprowadzenie Do Job Craftingu.
Czym jest job crafting i jakie są korzyści z jego stosowania? Teoria i przykłady.
Po co craftować? – potrzeby prowadzące do przekształcania pracy.
Mity na temat pracy – fałszywy obraz budowania sensu pracy.
Pozafinansowe motywy podejmowania pracy.
Job Crafting – sesja praktyczna
Analiza pracy, diagnoza zasobów, bariery, dopasowanie, zmiana, action plan.
WPROWADZANIE ZMIAN W ORGANIZACJI
Jak wdrażać Job Craftingu w pracy – praktyczne przykłady
SŁÓW KILKA O TRENERZE:
Marta Borowiec
Coach, trener i praktyk w zakresie realizacji projektów dofinansowanych z UE. Koordynowała projekty od pomysłu do rozliczenia dotacji, co pozwoliło na zdobycie doświadczenia w pracy przy projektach tzw. miękkich i infrastrukturalnych w ramach perspektywy finansowej 2007-2013, 2014-2020 oraz 2021-2027 (RPO WP, FEP, EFS, POPC, POIŚ, POIG, POWER, PFRON, PWT PL-RU, PWT LT - PL – RU, URBACT III i inne).
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie. Ukończone studia podyplomowe z pedagogiki, doradztwa zawodowegoi coachingu. Posiada 15 letnie doświadczenie w pracy jako trener. Pracuje warsztatowo, prowadzi coaching i mentoring m.in. pomaga przedsiębiorcom w zakładaniu i dofinansowaniu działalności gospodarczej, rozwoju firm i tworzeniu nowych produktów. Jest również facylitatorką metody Job Crafting oraz Design Thinking. Prowadzi konsultacje w zakresie poprawy jakości pracy w organizacji. Pasjonuje się kryzysami i wartościami jakie przynoszą jednostce i organizacji. Jest konsultantem i mentorem i kryzysowym. Prowadząc szkolenia łączy swoją wiedzę praktyczną z metodami coachingowymi. Uczestnicy szkoleń nie tylko zwiększają swoje kompetencje, ale również wychodzą zainspirowani do zmian i dalszego rozwoju.
Szkolenie poprowadzi: ALL TRAINING AND IT Marcin Sobota