Refleksologia stóp

01-02-2021

Refleksologia stóp

award

Refleksologia stóp jest to metoda należąca do medycyny alternatywnej. To holistyczna, czyli całościowa technika pracy z ludzkim organizmem. Można znaleźć tu analogię do akupresury, ponieważ uciskając konkretne punkty na ciele (w tym przypadku na stopie) możemy wpływać na pracę organów wewnętrznych oraz zmniejszać różne dolegliwości bólowe. Zabiegi refleksologii można wykonywać na stopach, dłoniach, twarzy lub głowie – jednak najczęściej wykonywaną techniką jest właśnie praca na stopach.


Codzienna pielęgnacja i higiena stóp znana była już w starożytnym Egipcie. Aktualnie natomiast dużą dbałość o stopy (masaże, pielęgnacja) przejawiają kraje zwłaszcza wschodnie i to właśnie z nich wywodzą się podwaliny dzisiejszej refleksologii.

Na stopach, a zwłaszcza na podeszwowej ich stronie znajduje się ponad 7 000 zakończeń nerwowych. Dlatego poprzez zabiegi na stopach można pobudzić do pracy i przyspieszyć oczyszczanie całego organizmu. Refleksologia poprzez swoje szerokie spektrum działania wpływa na poprawę zdrowia zarówno fizycznego, jak  i psychicznego (pomaga łagodzić objawy długotrwałego stresu, depresji i bezsenności). Dodatkowo zabiegi na stopach przywracają również ogólną równowagę w organizmie (homeostazę), pomagają w walce z przewlekłymi bólami (na przykład migrenami) oraz zastojami limfy.


W krajach wysoko rozwiniętych refleksologia jest stosowana jako uzupełnienie działań medycyny konwencjonalnej, a refleksologów można spotkać w szpitalach, domach opieki społecznej oraz w domach spokojnej starości.


Należy pamiętać jednak, że refleksolog nie jest lekarzem - dlatego jeśli zdarzy się, że w trakcie zabiegu natrafi na jakieś niepokojące go zmiany na stopie lub objawy, których nie potrafi rozpracować to powinien odesłać takiego pacjenta do lekarza lub na badania.

Zabieg polega na dokładnym „prześledzeniu” kciukiem całej powierzchni stopy. Ważne, żeby terapeuta znał dobrze anatomię stopy, przeciwwskazania do wykonania zabiegu oraz mapę refleksów, wtedy zabieg będzie skuteczny. U zdrowych osób ucisk ten nie powinien dawać żadnych dolegliwości. Po zabiegu zawsze zaleca się picie dużej ilości wody, aby pomóc organizmowi w szybszym pozbyciu się toksyn.