Masaż relaksacyjny, czy to w ogóle działa i czy jest potrzebne?

GOLD
26-10-2022

Masaż relaksacyjny, czy to w ogóle działa i czy jest potrzebne?

GOLD award

Zacznijmy może od definicji, która mówi, że MASAŻ RELAKSACYJNY to odmiana masażu klasycznego, skupia się on na redukowaniu napięć mięśniowych, odprężaniu całego ciała, zmniejszaniu tkanki tłuszczowej, eliminowaniu bólu pleców, szyi, karku, czy barków, poprawie krążenia i przepływu limfy oraz na wyciszaniu emocjonalnym osoby masowanej.



Jeśli chodzi z kolei o odmiany samego masażu wspomagające relaks, klienci mogą przebierać według potrzeb i chęci. Należą do nich między innymi: masaże gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi, gorącą czekoladą, lomi-lomi, masaże ajurwedyjskie i wiele innych. Niemniej jednak najbardziej podstawowym z nich jest ręczny masaż relaksacyjny wykonywany najczęściej na olejach (również połączonych z olejkami eterycznymi), na masłach naturalnych lub świecy. Możliwości jest wiele.
 

 

Czy masaż relaksacyjny działa?

 

To zależy… w całym procesie relaksacji istnieje wiele składowych. To oczywiste, że nie jesteśmy w stanie na pstryknięcie palców wyłączyć swoich emocji i nie myśleć o świecie. Zabieg wykonany niedbale w niekorzystnych warunkach będzie bezskuteczny i nieefektywny. Zatem jak wprowadzić umysł i ciało w stan całkowitego odprężenia? Praktyka pokazuje, że musimy zadziałać na różnych płaszczyznach i mieć podejście holistyczne.


 

Warto zatem dopieścić każdy szczegół od momentu umawiania wizyty, aż po wyjście klienta z gabinetu. Tak więc już na etapie rozmowy warto być uprzejmym dla drugiej strony i starać się przekazać niezbędne informacje, chociażby o tym jak w skrócie zabieg będzie wyglądał i czy ewentualnie klient powinien się do niego przygotować. To pozwoli takiej osobie poczuć się pewnie i pozbyć ewentualnych wątpliwości, które z kolei mogłyby się przełożyć na dodatkowy niepokój bezpośrednio przed masażem.


 

Kolejnym ważnym elementem jest przywitanie klienta w gabinecie. Myślę, że oczywistym jest miłe przyjęcie osoby, która przychodzi do nas na masaż, bez względu na jego rodzaj, niemniej jednak warto o tym wspomnieć skoro zajmujemy się całościowym podejściem do sprawy. Dodatkowo upewniamy się ZAWSZE o braku przeciwwskazań do zabiegu.


 

Wygląd pomieszczenia, w którym będzie odbywał się masaż stanowi podstawę do tego, aby masowany poczuł się dobrze. Całość powinna przede wszystkim czysta i schludna, ale także w gabinecie powinno być CIEPŁO. Ważne jest oświetlenie, które powinno być stonowane, delikatne, warto wykorzystać do tego celu różne rodzaje świec, bądź lampki o łagodnym świetle. Stół do masażu powinien być zaopatrzony w odpowiednie okrycie wielorazowe jak i higieniczne jednorazowe prześcieradło oraz ewentualny podkład na pod twarz. Istotna jest również muzyka, która będzie nam nadawała tempo pracy i wprowadzała w stan wyciszenia i transu naszego klienta, ale dość ważna jest również cisza w otoczeniu gabinetu (głośne rozmowy pod drzwiami, ruch uliczny, itp.).


 

Następnym krokiem jest zaopatrzenie osoby masowanej w niezbędne dla niej rzeczy, takie jak ręczniki, elementy jednorazowe: bieliznę, kapcie, itp. Często zdarza się, że masowany jest po raz pierwszy na tego typu masażu, bądź na jakimkolwiek w ogóle, dlatego opowiedzenie o kolejnych krokach sprawi, że poczuje się pewniejszy i zaopiekowany. Bezpośrednio po wejściu do pomieszczenia, gdzie będzie odbywał się masaż, instruujemy osobę, która przyszłą na zabieg: co powinna zrobić, gdzie ewentualnie się udać, co na siebie założyć, oraz o innych ważnych rzeczach. Mile widziane jest również osobne pomieszczenie, które daje możliwość przebrania się w spokoju, jeśli jednak takiego nie posiadamy dajemy czas na przygotowanie się do zabiegu osobie masowanej, w odosobnieniu, bez naszego wzroku.


 

Sam masaż rozpoczyna się od ułożenia klienta w odpowiedniej pozycji, okrycia go, upewnienia się, że jest mu wygodnie oraz pozyskania informacji odnośnie tego, czy istnieją partie ciała, które mamy omijać (najczęściej są to np. stopy i brzuch). Po całym wstępie, który jest rodzajem rytuału bądź ceremonii, przechodzimy do masażu na wcześniej przygotowanym poślizgu (np. poprzez podgrzanie). Ważne, aby zabieg był prowadzony w odpowiednim tempie, nie zbyt mocno, ale też nie bardzo delikatnie, niezwykle istotna jest płynność ruchów, sposób odkrywania i okrywania części ciała, staranność o niemal bezszelestną pracę. W trakcie trwania masażu profesjonalista nie zadaje pytań, nie ciągnie rozmowy z klientem, jedynym odstępstwem od tej zasady jest sam klient i jego wyraźna chęć rozmowy. Moment zakończenia pracy masażem powinien być również zaakcentowany i podkreślony, a osoba masowana poinformowana o czynnościach, które powinna bądź nie powinna wykonać, tak, aby wszystko było jasne. Uprzejmość względem klienta obowiązuje nas rzecz jasna aż do momentu opuszczenia przez niego gabinetu.


 

Powyższe holistyczne podejście do tematu, jakim jest masaż relaksacyjny, pozwoli mu po prostu zadziałać. Wprowadzi osobę masowaną w magiczny stan oderwania, relaksu, odprężenia, pozwoli po prostu na chwilę wytchnienia i/lub uśpi. Nasze kursy i szkolenia -  to tam,  tego wszystkiego i jeszcze więcej nauczymy Cię masażysto/ fizjoterapeuto/ kosmetyczko.



 

Czy masaż relaksacyjny jest potrzebny?
 

Świat w jakim przyszło nam obecnie żyć, to pasmo stresów, czy to osobistych, czy ogólnych, których niestety nie da się uniknąć, jeśli chcemy funkcjonować w społeczeństwie. Potrzeba oderwania się od złych emocji, odprężenia będzie zdecydowanie rosła. Modnym też staje się troska o ciało i ducha na jednym poziomie. Warto więc o siebie zadbać i poddawać się różnego rodzajom praktykom, które ten stres niwelują, a do których niewątpliwie należy masaż relaksacyjny.


 

Szeroko omawiamy masaż relaksacyjny z aromaterapią podczas przygotowanego dla Państwa cyklicznego wydarzenia jakim jest szkolenie - na które serdecznie zapraszamy.

KLIKNIJ I PRZESKOCZ DO SZCZEGÓŁÓW WYDARZENIA




 

Autor: szkoleniowiec Anna Irzyk-Stępień